Kolo ve městě - informační web o cyklistice 

Typy jízdních kol

Pokud uvažujete nad koupí nového jízdního kola, můžete si prostudovat následující informace, které shrnují výhody nejpoužívanějších typů. Ne každý model je totiž vhodný pro jízdu náročným terénem či poklidnou přepravu ve městě.

Horské kolo

Horské kolo je samozřejmě přesným opakem bicyklu vhodného pro jízdu v městském prostředí. Jeho konstrukce je pevnější a odolnější, což vybírá daň v podobě větší hmotnosti. Horské kolo je  ideální pro náročnější pozemní komunikace, které nejsou pro jízdu kol uzpůsobené. Nebudete tedy mít problémy projet kamenitý či štěrkový terén. Ideální volbou je proto pro cyklistu, který jej bude používat jak ve městě, tak i na nezpevněné komunikaci. Na trhu rovněž platí přímá úměrnost mezi cenou a kvalitou jízdního kola. Čím náročnější terén potřebuje cyklista zdolat, tím je pro něj vhodnější investovat do modelu více finančních prostředků.

Městské (silniční) kolo

Městské kolo je ideální volbou pro  majitele, který se potřebuje ekologicky přepravovat v městském prostředí. Jeho konstrukce je výrazně lehčí a  obsahuje rychlostní převody vhodnější pro jízdu na upraveném a zpevněném terénu. Při jízdě po silnici tedy nebudete mít žádné problémy, ty mohou nastat, pokud se jako cyklista vydáte na výlet do lesa. Se složitějším terénem má totiž toto kolo zpravidla výrazné problémy.

Krosové kolo

Pokud chcete svůj bicykl používat ve městě i na středně těžkém typu terénu, zvolte si jako dopravní prostředek krosové kolo. Tento model bez problémů zdolá lesní cestu stejně snadno jako městskou cyklostezku. Jedná se rovněž o nejvhodnější model použitelný pro cykloturistiku. Konstrukce je odlišná od horského kola a umožňuje tak majiteli sedět v příjemnější vertikální poloze.Trekking kolo

Trekové kolo potěší cyklistu, který jej využije k rychlé přepravě po městským typech komunikací. Jeho váha je o něco větší než u horského kola, protože obsahuje další doplňky jako světla nebo nosič. Svou výbavou rovněž splňuje zákonné podmínky pro provoz kola na pozemních komunikacích.