Kolo ve městě - informační web o cyklistice 

Jízda na kole ve městě

Důvodů pro použití kola jako dopravního prostředku v městském prostředí je několik. Kolony stojících automobilů dnes nejsou v obydlených městských aglomeracích žádnou neobvyklou situací.
Přestože auto výrazně usnadňuje přepravu, je třeba počítat i s některými dalšími náklady, jako je například placení za zdlouhavě hledané parkovací místo. Odborníci rovněž varují nad postupným zahlcování měst těmito dopravními prostředky, které má negativní vliv na jejich infrastrukturu.
Jízda na kole je naopak rychlá a ekologická, protože nijak nezatěžuje ovzduší města. Cyklista nemá problém objet jakékoliv dopravní zácpy a jeho způsob přepravy je ve městě mnohem flexibilnější. Kolo lze kdykoliv zamknout do stojanu a jako chodec můžete navštívit vámi požadované místo. Používání bicyklu lze rovněž považovat za lehké cvičení, které přispívá k udržování dobré fyzické kondice. Proto se stále více obyvatel rozhoduje pro používání kola jako jejich upřednostňovaného městského dopravního prostředku. Pokud začnete svůj bicykl denně používat, brzy zjistíte, že si bez něj nedokážete všední den představit.

Postoj k cyklistice v ČR

Nejkladněji jsou cyklisty v České republice hodnocena dvě města, která jsou považována za nejvhodnější místo pro přepravu na kole. Jedná se o Pardubice a Hradec Králové. Je však třeba zmínit, že ani další kraje v přístupnosti cyklistických stezek  nijak nezaostávají a poskytují porovnatelné podmínky. Podporu cyklistické přepravě rovněž vyjádřila vláda ve svém dlouhodobém plánu zahrnujícím kolo jako dopravní prostředek srovnatelný s ostatními způsoby transportu. Nejdůležitějším cílem je zajistit cyklistům pocit bezpečí a zamezení případnému ohrožení automobily. Pro cyklistu nastává nejlepší situace v případě, kdy nesdílí komunikaci s dalšími automobily. Proto je důležitým krokem rozšíření městských cyklistických stezek.